پسر میچکار، مدیرعامل سایپا شد

در این اوضاع بی خبری  و کمبود سوژه انتخاب نعمت الله پوستین دوز به عنوان مدیرعامل سایپا نفس بسیاری از خبرنگاران حوزه صنعت و خودرو را عمیقا بالا آورد تا در کسری از ثانیه در خاطرشان بگذرد که چند روزی می توانند روی این انتخاب کار کنند. امروز که شما این روزنامه را می خوانید کمی غیرحرفه ای یا خرق عادت خواهد بود اگر رسانه ای بخش عمده ای از فضای و تیترهای صنعتی خود را برای سایپا و پوستین دوز کنار نگذاشته باشد. به هنگام نوشتن این مطلب خبر انتخاب مدیرعامل این گروه خودروسازی را به وفور در میان سایت ها و پایگاه های خبری یافت می شد و با جست و جویی ساده در فضای مجازی یافته های بیشماری در این خصوص دیده می شود اما جالب توجه ترین آنها، شاید نخستین آنها باشد. یکی از پایگاه های خبری حوزه خودرو در مطلب شماره 85287 خود خبر انتخاب پوستین دوز را منتشر کرد اما آنچه این امر را جالب توجه می کند ساعت انتشار آن است: 02:52بامداد! بخشی از خبر کوتاه این خبرگزاری تقریبا در تمامی مطالب منتشر شده در مورد این انتخاب تکرار شد: « پوستین دوز از جمله مدیران جوان شرکت سایپا در دوران مدیریت مهندس قلعه بانی بود که پله های ترقی را در همین شرکت طی نمود و در آن زمان به سمت مدیر عامل امداد خودروی سایپا برگزیده شد ، و دو سال پیاپی عنوان مدیر نمونه سایپا را کسب کرد. وی در دوره مدیریت مهندس بذرپاش به شرکت سایپا یدک منتقل شد و در بخش خدمات پس از فروش خدمت نمود.»

سازمان گسترش هم اعلام کرد

پایگاه اطلاع رسانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هم نزدیک ظهر دیروز خبر انتخاب پوستین دوز را بر روی خروجی خود قرار داد و در آن تاکید کرد که این انتخاب از سوی هیات مدیره سایپا صورت گرفته است. ایدرو در خبر خود آورد که «هیات مدیره سایپا، نعمت الله پوستین دوز رئیس هیات مدیره و قائم مقام شرکت سایپا یدک را با توجه به تجربه، تخصص، توانمندی و شایستگی وی به عنوان مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا منصوب کرد.» در خبر سازمان گسترش به سوابق مدیریتی مدیرعامل جدید نیز اشاره شده است: «مهندس پوستین دوز  دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت صنعتی و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و دارای 17 سال سابقه مدیریتی و مهندسی در صنایع خودورسازی کشور است. پوستین دوز در سمت های رئیس هیات مدیره و قائم مقام شرکت سایپا یدک ، مدیرعامل شرکت امداد خودرو سایپا ، عضو هیات مدیره شرکت کیان خودرو ، مدیر توسعه مدیریت گروه سایپا  و...... به صنعت خودرو کشور خدمت نموده است، به همین دلیل هیات مدیره گروه سایپا وی را به مدیر عاملی این گروه صنعتی منصوب نمود.»

و باز هم سابقه مدیریتی

به جز آنچه که ایدرو از سوابق مدیریتی پوستین دوز منتشر کرده است، موارد دیگری را نیز می توان از این مدیر صنعتی به دست آورد. برنا خبرگزاری وابسته به سازمان ملی جوانان- همان جایی که مدیرعامل قبلی سایپا این روزها رئیس آن به شمار می آید- نوشته است پوستين دوز کارش را از اواخر 1366 و اوايل 1367 در صنايع خودکفايي سپاه شروع کرد که تا اواخر سال 1371 ادامه پيدا کرد. از 1372 به مدت دو سال به عنوان مشاور در ايران‌ خودرو و وزارت ارشاد مشغول به کار بود. پوستين دوز از سال 1374 در پارس‌ خودرو مدير منابع انساني و از سال 1380 تا 1385 مدير توسعه مديريت بود و از ارديبهشت 1385 نيز به امداد خودرو آمد.

معرفی وزیر،تائید هیات مدیره

رئیس هیات مدیره سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن هم در این خصوص با گسترش صنعت گفت و گو می کند. احمدقلعه بانی می گوید: وزیر صنایع و معادن مهندس پوستین دوز را انتخاب و به هیات مدیره سایپا معرفی کرد و آنها نیز پس از بررسی وی را به عنوان مدیرعامل جدید سایپا انتخاب کردند.

این معاون وزیر صنایع و معادن به بیش از 15سال سابقه پوستین دوز به عنوان مدیری صنعتی نیز اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل انتخاب مدیر سایپا یدک به عنوان مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا کم حاشیه بودن و کاری بودن اوست. قلعه بانی گفت: مهندس پوستین دوز به جای پرداختن به کارهای حاشیه ای و تبلیغاتی به اصل کار توجه می کند و این از خصوصیات خوب یک مدیر است.

پوستین دوز، پسر میچکار

«در پيكره البرز بقاياي انسان فرا پا رينه سنگي مشاهده شده ، اقوام ما قبل تاريخ ساكن در غرب مازندران آماردها يا مردها بودند كه در مقابل حمله اسكندر مقاومت سر سختي نشان دادند...»

برای پیدا کردن اطلاعات بیشتری از مدیرعامل سایپا جست وجوی اینترنتی کاری ساده و پرباززده است! اما وقتی در موتور جست وجوگر «گوگل» پوستین دوز را جست وجو کردم یکی از یافته ها به آدرس اینترنتی سایتی جالب ختم می شد. «میچکارنو» نام این پایگاه اینترنتی است که در بخش ایجادکنندگان آن به صراحت نوشته شده است: «تمام حمایت های مالی و معنوی این سایت توسط آقای مهندس نعمت الله پوستین دوز به انجام رسیده است.» و پس از این توضیح آدرس ایمیلی برای ارتباط مستقیم با «مهندس پوستین دوز» درج شده است. دلیل حمایت معنوی و مادی حمایت پوستین دوز از ایان سایت را با خواندن برخی مطالب می توان دریافت. میچکار نام روستایی است در شمال کشور که ابتدا نام كلارستاق -تقريب‍اَ شهرستان چالوس امروزي- را بر خود داشت اما به دلیل حاصلخیزی اراضی، کاشت محصولات متنوع کشاورزی از قبیل گندم ، جو و ارزن که یکی از بزرگترین منابع درامد اهالی روستا بود سبب تجمع گنجشکها در مزارع خصوصا خرمن­گاه ها میشده که این امرموجب افزایش تعداد این گونه از پرنده در این منطقه میگشت که طبق پویایی و تغییرات زبان به نام کنونی " میچکار" تبدیل شد. این آبادی کهن و حداقل 3500 ساله از 550 سال قبل این طوایف مختلفی را به خود دیده است که یکی از این طوایف، طایفه پوستین دوز است که یکی از پسران آن امروز مدیرعامل دومین گروه خودروسازی بزرگ کشور شده است.

 

 

 

|+| نوشته شده توسط هاشم حکمه در چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸  |
 
 
بالا